Докато психотерапията не заеме мястото си в лечението на тревожните разстройства, тоновете с хапчета и часовете/месеците/годините с повтаряне на мантри няма да помогнат достатъчно. Понякога просто трябва да научиш нещо за себе си, да направиш друг избор, да започнеш да мислиш и да виждаш причинно - следствените връзки, да се откажеш от някои наслади, да си признаеш грешките. Да станеш по-честен и по-мъдър. Да си платиш цената за освобождаването от симптома. Да поемеш отговорността за боледуването и за живота си.
Разбира се, само ако наистина търсиш излекуване.
Интервю с Елка Божкова, 02 ноември 2016 г., в предаването Днес на телевизия Bulgaria ON AIR:
"Според формулировката на Зигмунд Фройд от началото на миналия век, целта на психоанализата е да възвърне на индивида способността да обича и да работи. Психотерапията, колкото и да е успешна, няма да ни направи свръх-хора. Нито ще промени нещо в обкръжението ни, като дразнещите навици на партньора ни ..."
"Няма българин, който да не се мисли за добър психолог. Дори и тези, които са уж малко по-навътре в темата, не могат да различат професионалист, който се е формирал 10 години от обикновн шарлатанин, който вчера е решил, че го бива и за тая работа."