Интервю на Marie-Pierre Genecand
(превод от френски език)
Френският психиатър Патрик Ландман изобличава епидемията от хиперактивност. Според него този проблем представлява изкуствена конструкция, предназначена да обогати фармацевтичния бизнес
Ами ако хиперактивността въобще не съществува? Ами ако тази болест е само серия от симптоми – възбуда, липса на концентрация и импулсивност – изкуствено обединени от фармацевтичната индустрия, за да формират статистика? Тази теза, която чуваме не за първи път, е защитена със силни аргументи и в детайли от френския психиатър и психоаналитик Патрик Ландман в книгата „Всички хиперактивни?“, която съвсем наскоро излезе от печат от издателство Албен Мишел. С информация, която ни кара да се замислим: в САЩ оборотът от продадените медикаменти за борба с СДВХ (Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност) възлиза на 40 милиона долара преди 10 години и достига до 10 милиарда днес. „В психиатрията ние подпомагаме един маркетинг на заболяванията, които се продават като обикновени продукти, обяснява Патрик Ландман. Този феномен възниква в САЩ, но се разпространява в целия свят“, допълва психиатърът, като уверява: „В случая на СДВХ медикаментите са тези, които правят заболяването.“ Да поговорим.
Le Temps: Според Вас хиперактивността не съществува. В книгата си Вие дори сравнявате тази болест с хомосексуалността, напомняйки, че чак до 70-те години тази сексуална ориентация беше смятана за психичен проблем. И все пак, изглежда, че хиляди деца и възрастни страдат от СДВХ…
Патрик Ландман: Трябва да разграничаваме нещата. Медико-социалните конструкции в широк мащаб и страданието на отделните индивиди. Ако сравнявам СДВХ със стигматизацията на хомосексуалността или с трескавото диагностициране на хистерия в края на 19 век, то е за да покажа, че всяка епоха има своята модна болест. В моя текст аз повдигам и въпроса за депресията, която направо изригна през 80-те години, когато третата редакция на Диагностичният и статистически наръчник на психичните заболявания, (DSM III), световната библия на предписанията, медикализира афекти и поведения като тъгата, пониженото самочувствие или зависимостта от една привързаност, въпреки че това са нормални реакции, последващи прекъсването на отношения или провали и които са спонтанно обратими. Фалшиво депресивните бяха подлагани на понякога твърде дълги лечения и се стигна дотам депресията да бъде наречена „заболяването на века“. Според мен при СДВХ се случват съвсем същите процеси, заедно с щедрите икономически ползи, които произтичат от това за фармацевтичната индустрия…
Но да се върнем на страданието на децата и възрастните, сред които е диагностициран дефицит на вниманието и/ или хиперактивност. Говори се също за крайности в импулсивността. Тези симптоми са реални, нали?
Да, но не съществува една-единствена причина за тези симптоми и, по отношение на лечението, мисля по-скоро за един клиничен метод, който предлага диференциран подход към всеки пациент, а не за медикаментозен подход. За да оправдаят прибягването до медикаменти, някои поддръжници на СДВХ говорят за малки мозъчни лезии, които могат да бъдат поправени с лекарства на базата на метилфенидат, който е амфетамин. Не е учудващо, че тревожните деца имат анормални мозъчни образи, но тези образи не са доказателство. В настоящия момент не съществува никакъв биологичен маркер за нито една от големите психични болести, каквито са шизофренията, аутизмът или пък биполярните разстройства. И преименуването им на болести или проблеми на невро-развитието не променя с нищо този факт.
И все пак хора, които страдат от хиперактивност, са почувствали облекчение, приемайки метилфенидати, най-познатият от които – Риталинът, изглежда прави мнозина щастливи…
Разбира се – да приемаш амфетамини, това е все едно да пиеш алкохол. Може да има временно облекчение. Риталинът упоява невротрансмитерите, но не лекува. Аз не съм радикално срещу медикаментите. Предписвам метилфенидати в една трета от случаите, които лекувам, когато страданието е твърде голямо. Но това трае ограничено време и е съпроводено от психотерапевтично проследяване, което много бързо поема щафетата. Това, което ме възмущава, е систематичното прибягване до медикаменти като към магически еликсир, въпреки че редовното приемане на амфетамини води до дефицити в развитието и до поднормено тегло.
Как тогава да си обясним успеха на медикаментозния подход?
Това решение има преимуществото да оневинява родителите и учителите. Изправени пред едно трудно дете, възрастните се чувстват по-добре, когато им се казва, че болестта идва от вътрешността на детето, тя е в мозъка му, а не е свързана с външни фактори. Още веднъж, това има връзка с епохата. Имайки предвид стреса, който тежи върху раменете на родителите и училищните нормативи, които непрекъснато се покачват, как да намериш времето и подхода, така че да разбереш деца, които не са съвсем като останалите? Постигнали сме пълния абсурд, след като лекари казват, че ако СДВХ не се диагностицира и не се лекува по време на детството, засегнатите юноши са в по-голям риск да станат наркомани. Казано другояче, даваме амфетамини на 7-годишни деца, за да избегнем това те да се дрогират, когато станат на 17! И друг проблем възниква с Риталина – кога да го спрем? Тъй като той не лекува, а само облекчава, кога решаваме да спрем приема? Ключов въпрос, нали?
Ако медикаментът не е решението, какви са Вашите методи да се борите срещу симптомите на СДВХ?
Класическата психотерапия дава добри резултати, както и груповите терапии, психомоториката или арт-терапията. Аз препоръчвам също намаляване на времето, в което се използват екрани, защото, според моя опит, има връзка между часовете, прекарани пред екрана, и тежестта на проблемите с вниманието. И най-вече, незрелостта на детето е фактор, който внася голямо объркване. Две малки деца могат да са на една и съща възраст, но да представят ниво на зрелост, което силно варира според това дали са в началото или в края на годината. Взимането предвид на този аспект може да подпомогне много визията, която имаме за трудното дете или ученик.
Tous hyperactifs?, Patrick Landman, Ed. Albin Michel, 2015.